تبلیغات
پزشکان یک خانواده اند - نامه سرگشاده شورای هماهنگی به وزیر محترم بهداشت یکسال پس از اجرای 02در فارس
یک خانواده هم بمانید

نامه سرگشاده شورای هماهنگی به وزیر محترم بهداشت یکسال پس از اجرای 02در فارس

نوشته شده توسط:gp
سه شنبه 4 تیر 1392-11:35 ب.ظ

              بسمه تعالی برگرفته از farsgpgroup.blogsky.com
مقام محترم وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی جناب آقای دکتر طریقت منفرد

با سلام و عرض احترام
بعد از گذشت یکسال از  اجرای دستورالعمل 02 به روش آزمون و خطا دراستان پهناوری همچون فارس به عنوان قطب مطرح پزشکی جنوب کشور با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون و 600 هزار نفر و 4000 پزشک عمومی شاغل در آن و ورود تنها یک چهارم پزشکان عمومی استان (1094نفر)  و البته اغلب با نارضایتی و نه از سر رغبت به طرح (خروج جمعی از همین تعداد گواه آن است , مضاف بر آن نظرسنجی های انجام یافته ) ، اکنون زمان تفکری دوباره برای یافتن پاسخی در خور به پرسشهای افکار عمومی , پزشکان و کارشناسان است:
آقای وزیر یکسال پس از اجرای 02 در استان فارس دستاوردهای آن چه بوده است؟ و امروز نظام سلامت کشورمان در کجا ایستاده است؟
آیا اجرای این طرح با این شیوه بعداز یکسال توانسته است به اهداف متعالی برنامه چهارم و پنجم توسعه با عنوان : انسان سالم محور توسعه پایدار و ارتقا شاخص بهداشت و سلامت گامی نزدیک شود؟
آیا بعد از گذشت یکسال از اجرا، این طرح درکاهش هزینه ها و البته افزایش همزمان کیفیت خدمات رسانی به مردم و رضایت مندی آنان حداقل هایی از اثر بخشی را داشته است؟  

آیا تبدیل  برنامه وزین پزشک خانواده و تنزل آن به   طرح بی کیفیت ویزیت رایگان   , معنایی جز سطحی نگری , اگر نگوییم عوام فریبی!! , دارد و آیا ویزیت رایگان یا تقریبا رایگان  به تنهایی مترادف با کاهش هزینه ها در سطح کلان است ؟ آیا مشکل مردم در پرداخت هزینه های  پیمارستانی بود یا ویزیت ناچیز پزشک عمومی ؟ و آیا آنچه مردم را به زیر خط فقر میبرد ویزیت پزشک عمومی است؟ (که البته همین ناچیز هم همواره و بکرات از سوی همکاران به افراد نیازمند عودت داده میشد و آنهم با وجود انواع خیریه ها و درمان مستقیم و رایگان بسیاری از نهادها) هر چند در اجرا نهایتا همین سطحی ترین مزیت هم به ناچار نادیده گرفته شده است.آیا عمل به فرمایش مقام معظم رهبری برای کاهش رنج بیماران در زمان بیماری را باید اینچنین تحریف کرد؟ چرا طبق طرح ۰۲   دستورالعمل کاهش فرانشیز  بستری از ۱۰ ٪ به ۵٪ هیچگاه حتی در بیمارستانهای دولتی هم اجرا نشد؟

آیا با گذشت یک سال از اجرا این طرح توانسته است شان و جایگاه پزشکان را تامین و رضایت آنان را جلب نماید؟ 
 
آیا در این مدت ایرادات ساختاری موجود در دستورالعمل به گونه ای مناسب و منطقی رفع گردیده است؟ یا بی توجه به نظرات صائب کارشناسی ,  تغییرات به اصطلاح اصلاحی آن نیز به خصوص در مصوبات استانی نابسامانی ها را افزون کرده است ؟ و آیا مصوبات ستاد استانی با تغییراتی که در اصل طرح ایجاد نموده با اهداف متعالی اصلاح نظام سلامت با رویکرد سلامت محور مغایرت ندارد؟
آیا ارائه خدمات پایه سلامت و از جمله شاخص هایی چون : کنترل فشارخون و دیابت، واکسیناسیون کودکان، مراقبتهای بارداری مادران و حتی انجام ویزیت پایه بعد از گذشت یکسال انجام گرفته است؟ و آیا اکنون ساده ترین آمارها از سامانه قابل اسخراج است ؟ و حتی اگر استخراج شود قابل اعتماد است؟

 آیا اگر در همین  قریب ۱۵۰۰۰۰ پرونده (به شرط واقعی بودن آمار!!) به اصطلاح الکترونیک تشکیل شده از جمعیت چند میلیونی استان راستی آزمایی حتی فقط از لحاظ صحت در مصاحبه و ثبت تاریخچه بیمار انجام شود ( نه در سنجش انجام ایده آل و  ثبت دقیق معاینه توسط تیم مجرب و با بهره از مشاوره متخصصین و اقدامات پاراکلینیک لازم ) چند درصد آن واقعی  خواهد بود؟ آیا دریافت هیستوری و تشکیل پرونده توسط منشی و از آن بدتر  اخذ تاریخچه و معاینه  مجازی جز فریب دادن خود , مردم و مدیران تصمیم گیر نتیجه ای میتواند داشته باشد؟ پرونده ای که باید سنگ زیرین این بنا باشد . و این امر نه بدلیل سهل انگاری پزشکان که بدلیل نادیده گرفتن واقعیات و تحمیل و اجبار ارائه دهندگان خدمت به تکلیفی لایطاق و در عمل غیرممکن است. 

و بسیاری نکات سوال برانگیز دیگر........

آقای وزیر بگذارید آنچه را در یکسال اخیر دراستان فارس به نام 02 در حوزه سلامت به وقوع پیوسته است از منظر اثرات و نتایج آن بر سلامت و رضایت مردم ، جایگاه پزشکان و از همه مهتر و اولی تر بررسی و مقایسه تفاوتهای بنیادی آن با خطوط کلی و حداقلی در برنامه ی  تعیین شده در قوانین را به اجمال بررسی کنیم :

در قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی ایران، سلامتی به عنوان سرمایه ای بی بدیل که نقش محوری درتوسعه به عهده دارد، تعریف شده است و ارتقا سلامت و بهبود کیفیت زندگی را از جمله نیازهای اساسی بشر دانسته است و به آن اهمیت ویژه ای نشان داده است.از اینرو ضمن محوری شناختن سلامت انسان، بهداشت و درمان را از جمله نیازهای اساسی می شناسد و دولت را مکلف کرده است تا تمامی امکانات خود را در جهت سلامت افراد کشور بسیج کند . ( اصول 3، 43 ، 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران) از این رو در تدوین برنامه توسعه کشوری به ویژه در برنامه پنج ساله چهارم و پنجم توسعه (مصوب مجلس شورای اسلامی) تلاش شده است اقدامات مهم واساسی در راستای توسعه بخش بهداشت و درمان پیش بینی گردد.  اهداف و راهبردهای کلان برنامه چهارم توسعه که تبیین گردیده است شامل:
ـ ارتقای سطح و تأمین نیازهای اساسی مردم
ـ تأمین ، حفظ و ارتقای سلامت افراد و جامعه
ـ اصلاح ساختار نظام سلامت در راستای ایجاد یک نظام پاسخگو
ـ عادلانه کردن دریافت خدمات سلامت برای آحاد جامعه
ـ مشارکت عادلانه مردم در تأمین هزینه های بخش سلامت
ـ ارتقای امنیت و سلامت تغذیه جامعه

و در محور ارائه خدمات اقدامات مهم و اساسی آن شامل موارد زیراست:
الف ) ساماندهی نظام ارائه خدمات با تأکید بر سطح بندی و نظام ارجاع برای جمعیت تعریف شده
ب ) آموزش و ارتقاء سلامت
پ ) سلامت خانواده و جمعیت
ت ) مدیریت بیماری ها
ث ) سلامت مدارس و جوانان
ج ) اجرای برنامه های سالم سازی ، سلامت و ایمنی محیط کار
د ) سلامت روان
ن ) سلامت دهان و دندان
و ) بهبود تغذیه جامعه
ی ) بهینه سازی فوریت های پزشکی / سوانح و حوادث غیر مترقبه 
 

در برنامه پنجم توسعه فصل سوم ـ بخش اجتماعی نیز سند راهبردی در بخش بهداشت و درمان در نوزده ماده تاکید براصلاح نظام سلامت،مبتنی بر مراقبتهای اولیه سلامت، محوریت پزشک خانواده در نظام ارجاع، سطح‎بندی خدمات، خرید راهبردی خدمات، و....... دارد. که تولیت آن به عهده وزارت بهداشت و درمان وآموزش پزشکی به نیابت ازدولت می باشد و تأمین منابع مالی آن شامل : الف- اختصاص ده در صد ازدرآمد هدفمندی یارانه ها ب-واقعی نمودن رقم سرانه درمان ج- پرداخت فرانشیز توسط مردم تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به 30 درصد برسد که بایستی در این طرح لحاظ شود.
بر این اساس از اهداف عالیه و مترقی اجرای طرح پزشک خانواده اصلاح نظام سلامت بیمار محور به سمت سلامت محور است که مبتنی است بر ارتباط موثر و حضور مستمر افراد یک خانواده در محضر پزشک عمومی آموزش دیده به نام پزشک خانواده که با مجموعه ای از صلاحیت های گوناگون بر پایه اطمینان و اعتماد سازی با افراد تحت پوشش، انجام خدمت می کند و ارائه این خدمات با اولویت پیشگیری و بهداشت شامل: خدمات پیشگیری، بهداشتی، توانبخشی، نیازهای روانی، اجتماعی و نیز درمان بیماری های جسمی می باشد. 


اما آنچه به نام برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع (دستور العمل02) مصوب هیئت وزیران مورخ 26/1/1391 به تصویب هیئت دولت رسیده واز تیرماه 91 در استان فارس لازم الاجرا گردید، تنها نتیجه فرایند تصمیم گیری عجولانه (اگر نگوییم  متکبرانه) مدیران دو وزارتخانه بهداشت و درمان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ( و از آن هم بدتر و محدودتر در سطح توافق دو وزیر ) بدون توجه حداقلی به نظرات کارشناسان  و مجامع صنفی و حتی بدیهی ترین اصول است. 

 در بررسی این دستورالعمل و تغییراتی که ضمن اجرا ی این طرح در استان فارس توسط مسئولین استانی انجام گرفته است و مقایسه آن با اهداف متعالی آنچه در برنامه چهارم و پنجم توسعه مطرح گردیده است ، تفاوتهای بنیادی مشاهده می گردد که به اجمال به آن می پردازیم:
1--در بحث تأمین منابع مالی : عدم تخصیص ده درصد از درآمد هدفمندی یارانه ها به علت عدم اجرای فاز 2 هدفمندی یارانه ها و اختصاص سهم بسیار ناچیز بودجه سلامت از درآمد ناخالص ملی، تعرفه های غیر واقعی و عدم پرداخت فرانشیز توسط مردم که با ایجاد موانع و محدودیتهای مداوم در پرداخت حق الزحمه پزشکان از جمله مهمترین موضوع چالش برانگیز بین پزشکان و مسئولین در یکسال اخیر بوده است.
2- مطابق با اصل 44 قانون اساسی دربخش خصوصی , نقش دولت از مالکیت و مدیریت مستقیم به سیاست گذاری، هدایت و نظارت تغییر می یابد. اما در این طرح بدون پذیرش مناسبات خاص شغلی و حرفه ای بخش خصوصی و با عقد قرارداد یک جانبه خرید خدمت، بدون هیچگونه مزایای مرخصی استعلاجی، استحقاقی و حقوق دوران بازنشستگی یا از کارافتادگی پزشکان (مغایر با قوانین جاری کار)، پزشکان حقوق بگیر دولت شده اند و بخش خصوصی در انحصار بخش دولتی قرار گرفته است. در بخش خصوصی، پزشک نقش مدیریتی و اجرایی را در چهارچوب قوانین به عهده دارد و نه نقش خدمتکار دولت و این شیوه اجرا با اصل 44 قانون اساسی تناقض دارد.
3) عدم راه اندازی سامانه خدمات سلامت ایرانیان که با گذشت یکسال کمتر اطلاعات پایه ای بیماران در پرونده الکترونیکی ثبت گردیده است و آنچه ثبت شده هم قابل اعتماد نیست.
4- نداشتن ساز و کار مناسب بیمه ای و عدم پوشش بیمه ای برای همه افراد جامعه که می بایستی قبل از اجرای طرح انجام می شد.
5-عدم فرهنگ سازی لازم و آموزش قبل از اجرا به مردم که موجب ایجاد توقعات و انتظارات غیر منطقی از سوی بسیاری از مراجعین به مطبها شده است . این امر موجب از بین رفتن اعتماد و اطمینان بین پزشک و بیمار گردیده و شان و جایگاه پزشک عمومی و هویت و موجودیت او مورد آسیب جدی قرار گرفته است. (البته قابل ذکر است که تغییر رفتار مردم را باید عادت سازی نام نهاد و فرهنگ مقوله ای پیچیده و حاصل قرنها رویارویی با شرایط هنجار و ناهنجار است و فرهنگ سازی دستوری نبوده و با گذشت زمانهایی طولانی تر از حتی چند نسل بشر تحقق می یابد.) 
6-حذف نظام ارجاع در برهه های مختلف بارها اصلی ترین نقطه قوت این طرح را توسط مسئولین اجرایی استان از بین برد. بارها لغو و حذف نظام ارجاع از سطح 1 به سطوح 2 و 3 عملا" اساس این طرح مخدوش گردانده و جایگاه پزشک خانواده در حد  پزشک مهرکوب  تنزل یافته است. حتی در یک برهه در مصوبه ای که به همه مراکز درمانی ابلاغ شد مطرح گردیده است که بیماران تحت پوشش طرح، بدون مراجعه به پزشک خانواده خود می توانند به طور مستقیم با پرداخت 30 درصد هزینه، به جای 10 درصد، به پزشک متخصص مراجعه کرده و اکنون نیز با وجود تصمیم های جدید در واقع پروسه ارجاع از سطح یک به سطوح 2 و 3 و پسخوراند آن به سطح 1 حذف شده چرا که بدلایل مختلف اگر پزشک مقاومتی در برابر درخواست مکرر مردم نشان دهد امکان برخوردهای حتی فیزیکی وجود دارد , مشاجره لفظی  که اتفاقی عادی و روزانه در هر مطبی است و این شرایط واقعی مغایر با اصل مترقی نظام ارجاع و سطح بندی خدمات است. مضاف بر اینکه هم اکنون نیز در بسیاری از درمانگاههای تامین اجتماعی حتی ظاهر کار  رعایت نمیشود
6- لغو قرارداد بیمه سازمانهای بیمه گر با پزشکان عمومی استان در شرایطی که بسیاری از مراکز پارا کلینیک و متخصصین به این طرح وارد نشده اند و اجرای این طرح در سطح کل کشور به دلیل ایرادات ساختاری و عدم تامین بودجه با ابهام روبرو است از دیگر ایرادات است . بدین ترتیب علاوه بر اجباری شدن ورود به طرح برای مردم که بر خلاف قراردادهای قبلی بیمه شدگان با سازمانهای بیمه گر بوده , این لغو قرارداد موجب از بین رفتن فضای کسب و کار برای پزشکان خارج از طرح گردیده است که به نوعی روش اجبار و الزام غیر مستقیم برای همکاری پزشکان , و حتی مردم در این طرح است ( مغایر با اصول آزادی انتخاب شغل، منع اضرار به غیر و نفی انحصار در بازار درمان) درچنین وضعیتی فضای کاری و امنیت شغلی پزشکان عمومی متزلزل گردیده و نارضایتی، کاهش کیفیت خدمات رسانی، ورشکستگی، بیکاری و روی آوردن به شغلهای غیر حرفه ای را برای پزشکان عمومی در پی داشته است.  

آیا می دانیدبخش عمده ای از هزینه های بیمه ها در اجرای طرح از کجا تامین شده است؟ پاسخ روشن است: به اذعان مسئول وقت ستاد اجرایی وزارتخانه از محل لغو قرارداد بیمه ها و نتیجتا مراجعه آزاد بیماران و دریافت خدمات و داروی آزاد !! و بدین ترتیب بخش عمده ای از مخارج بیمه ها حذف و به مردم و پزشکان تحمیل شد


7- تصویب یک شیفت کاری پزشک خانواده به مدت 4 ساعت در روز عملا موجب گردیده استفاده از امکانات پوشش بیمه ای و بهره گیری از ویزیت و داروی پزشک خانواده برای بیماران به مدت 4 ساعت در شبانه روز تقلیل یابد.
8- افزایش غیر منطقی جمعیت تحت پوشش هر پزشک (1750 نفر برای یک شیفت کاری و 3500 نفر و بیشتر برای دوشیفت و این جدای از ثبت نام های مجازی گروههای ده هزار نفری!! برای بالا بردن آمار است ) که با توجه به زمان استاندارد ویزیت 15 دقیقه برای هر بیمار و ویزیت 16 بیمار در یک شیفت 4 ساعته عملا در خوشبینانه ترین حالت هر فرد دریک سال تنها 45 دقیقه (سه بار مراجعه) امکان مراجعه به پزشک خانواده خود خواهد داشت. در چنین وضعیتی ارائه خدمات پایه سلامت که مبتنی بر حضور مستمر و ارتباط موثر فرد با پزشکش می باشد و هدف اصلی طرح است محقق نخواهد گردید و بیماران در معرض آسیب جدی یک شیوه اجرای نامطلوب آنهم در یک حوزه بسیار حساس و کلیدی سلامت قرار خواهند گرفت.

آیا میدانید در سطح 2 و متخصصین (و حتی پزشکان عمومی و سطح 1 ) بدلیل ازدحام  در بسیاری موارد بیماران در گروههای 5 نفره وارد اتاق پزشک میشوند و بدون رعایت حریم خصوصی بیمار در حضور دیگران معاینه میشوند و این امر متاسفانه بکرات در مراکز دولتی اتفاق میافتد و مسئولین مربوطه نیز برای جذب درآمد بیشتر و بالا بردن سهم دولتی از ویزیت سرپایی و موفق نشان دادن طرح , سکوت اختیار کرده اند و حتی آن را کتمان میکنند ؟ ویزیت 80 بیمار در یک شیفت توسط متخصصین و یا ویزیت تا ساعت 1 بامداد با کدام معیار علمی و جهانی قابل تطبیق است؟ 

دامی دیگر:

 با بررسی روند این نوع اجرا بعد از یکسال , شواهد حاکی از آن است که اثر بخشی طرح بر سطوح مختلف در قیاس با زمان قبل از اجرا سیر نزولی را طی نموده است و با این شیوه اجرا مطلقا به اهداف متعالی سلامت محوری نخواهیم رسید و نظام سلامت کشورمان که تاکنون به لحاظ آمار بهداشت جهانی در رتبه بالای سطح بهداشتی قرار داشته است در معرض روند مریض مداری و هزینه های سنگین درمانی قرار خواهد گرفت و آینده را به گذشته خود خواهد باخت.

همه مصادیق و شواهد حاکی از کج گذاشته شدن خشت اول این بنا و حکایت از انحراف آن حتی اگر به ثریا هم برسد , دارد و راه پیش رو نه به قله که به پرتگاه ختم میشود و دلخوش کردن به این که تازه اول راهیم , دامی دیگر است که نباید خود و دیگران را در آن گرفتار سازیم . مگر هدفمان خدای ناکرده اجرای باری به هر جهت و اضافه نمودن نهادی بی خاصیت و بدون کیفیت به نظام سلامت کشور و البته نتیجتا ایجاد نارضایتی در ارائه دهندگان و بخصوص دریافت کنندگان خدمت  و نهایتا آسیب به مقبولیت نظام باشد!

آقای وزیر یک بار هم که شده  واقعیات اجرای ۰۲ در فارس را نه از نگاه به  آمار ساختگی و نه از زبان برخی که در پی مخفی کردن ضعف های خود و نگران از مورد سوال قرار گرفتن بابت چرایی اجرایی کردن چنین طرح معیوبی در استان فارس هستند و نه از منظر دریچه تنگ برخی سودجویان (که  برخی از آنان با شما دیدار نیز داشته اند  و تنها هدفشان تثبیت موقعیت خود و سود است ) که از منتقدان دلسوز بشنوید . موضوعی که رجای واثق داریم از شخصی چون شما قابل انتظار است.

آقای وزیر در چنین شرایطی آیا بهتر نیست با توقف 02 و نیز طرح های مشابه از آنچه که حتی موجب خدشه دار شدن اصل پزشک خانواده و نظام ارجاع مصوبه مجلس شورای اسلامی است ممانعت نموده و با اتخاذ تدابیر کارشناسانه و اصلاح زیر ساختهای طرح قبل از اجرا , رضایت بیماران و امنیت شغلی و حرفه ای پزشکان را فراهم آورید ؟  آیا برای مردم نجیب فارس یک سال آزمون و خطا کافی نیست ؟ و البته در آینده شاید برنامه های جایگزین پزشک خانواده نیز با توچه به نتایج پیش رو بتواند مورد توجه مجلس محترم و دست اندرکاران نظام سلامت قرارگیرد.  

                                                                              برگرفته از farsgpgroup.blogsky.com

                                                                                      موفق و موید باشید 


                                      هیئت رییسه شورای هماهنگی پزشکان عمومی استان فارس

رونوشت: 

 ۱-..... 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

:درباره وبلاگ


:آرشیو


:پیوندهای روزانه


:نویسندگان


:نظرسنجی


The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox